top of page

Сторінка для учнів

ВІДВЕРТІ РОЗМОВИ

ЧОМУ ПІДЛІТКОВИЙ ВІК НАЗИВАЮТЬ ПЕРЕХІДНИМ, ПЕРЕЛАМНИМ, ВАЖКИМ?

(Як влаштована психіка підлітка?)

Специфіка підліткового віку полягає в тому, що це – період неймовірних досягнень і значних труднощів.

Досягнення пов’язані зі стрімким збільшенням обсягу знань, умінь, становленням моральних цінностей, відкриттям власних нахилів, здібностей, оволодінням новою соціальною позицією – позицією дорослої людини. Активно розвиваються вищі психічні функції: мислення, пам’ять, уява, почуття, воля.

Типовими особливостями особистості сучасного підлітка психологи називають:

 

  • прагнення перебувати в колі однолітків, авторитету в них;

     

  • зростання незалежності, автономності («емансипації») від дорослих;

     

  • зміну ставлення до навчання, що стає не самоціллю, а приводом для зустрічі із друзями;

     

  • підвищений інтерес до самоаналізу й аналізу особистостей інших людей;

     

  • появу прямолінійних оцінок і критичних думок;

     

  • високу чутливість до думок оточення, особливо тих, які висловлюються при значущих однолітках;

     

  • здатність приймати самостійні рішення щодо свого життя, ставити важливі цілі та досягати їх;

     

  • активний розвиток естетичних, етичних почуттів;

     

  • появу потреби розібратися у своєму внутрішньому світі, пошук сенсу життя.

Цей вік називають «перехідним» - бо відбувається перехід від дитинства до дорослості. Цей процес нелегкий, але цілком нормальний і природний. Підліток прагне мати свої права, рівні з іншими дорослими. Активно засвоює цінності, установки, норми, властиві дорослому оточенню, наряду з цим може почати курити, вживати алкоголь, лаятися.

Також називають «переламним» - бо відбувається переламна перебудова всього організму, що може призвести до нервових зривів, підвищеної дратівливості, високої стомлюваності, безпричинного занепокоєння, страхів, тривожного ставлення до життя, неуважності й забудькуватості.

«Критичний» вік тому, бо загострюються й поглиблюються кризи. Висока активність часто призводить до раптової втоми, неймовірна радість обертається незрозумілим смутком, упевненість переходить у зніяковілість, егоїзм чергується з альтруїзмом і самопожертвою, бажання спілкуватися міняється на замкненість...

«Важким» вік вважається тому, що всі ці зміни, доведення своєї дорослості й самостійності спричиняють ускладнення у стосунках із дорослими, підштовхують на боротьбу з ними. Дитина перестає бути слухняною, бореться за свої права, більше тягнеться до спілкування із друзями.

Утім, усе не так безнадійно! Якщо розуміти, що бути дорослим – це не тільки курити, пити пиво, а в першу чергу – бути відповідальним за своє майбутнє, самостійним і цілеспрямованим – то й дорослі побачать і оцінять твої здобутки. Треба усвідомити, що твій вік не так важкий, як прекрасний тому, що завдяки проходженню усіх труднощів людина стає ОСОБИСТІСТЮ!

СКЛАСТИ ІСПИТ - ЦЕ ДУЖЕ ПРОСТО!

Ці поради ви можете використати під час підготовки як до зовнішнього незалежного оцінювання, так і до державної підсумкової атестації

  1. Почати слід, у першу чергу, з розпорядку дня. Харчуватися треба 3-4 рази на день. Мед, горіхи, риба, м’ясо, овочі та фрукти, молочні продукти забеспечать баланс калорій в організмі та відновлять енергетичні витрати.

     

     

  2. Нормальний здоровий сон і відпочинок зменшать навантаження на нервову систему. Не забувайте і про те, що не всі люди однакові: «сову» важко примусити працювати о 6-8 годині ранку, а «жайворонок» навряд чи буде засиджуватися до 2-3 години ночі. Але у більшості людей рівень біологічної активності знижений у період із 17 до 18 години.

     

     

  3. Як же правильно розпланувати вивчення матеріалу? Практика свідчить, що спочатку слід переглянути весь матеріал і розподілити його таким чином: якщо треба вивчити 120 питань за чотири дні, то в перші два краще вивчити 75%, третього – решту, а четвертого – просто повторювати («на таке запитання я відповім отак...»). При цьому складні теми варто чергувати з простішими – необов’язково вчити всі питання подряд.

     

     

  4. Найкраще запам’ятовується інформація, викладена на початку і в кінці тексту. Середина, зазвичай, швидко «вилітає з голови». Тому під час запам’ятовування чи повторення приділіть особливу увагу середині.

     

     

  5. Повторювати слід не механічно, а вдумливо, зосередившись на змісті. Треба прочитати текст, повторити його двічі, за 20 хвилин – тричі, за 8-10 годин – чотири рази, а за добу – 1 раз. Тільки після цього можно бути впевненим у тому, що інформація міцно «оселилася» в голові.

     

     

  6. Яким чином можна найкраще все запам’ятати? Що для вас є найближчим: текст, малюнок, логічна схема, звукове відтворення? Вирішуйте самі, в якій системі вам ліпше працювати. Спробуйте знайти щось цікаве у найнуднішому матеріалі. Адже цікаве запам’ятовується набагато легше.

     

     

  7. Нервується завжди ті, хто пагано знає матеріал. Щоб подолати свій страх, розповідайте самому собі вивчений матеріал, начебто ви робите це на іспиті.

     

     

  8. Передовсім ви маєте виглядати впевненим у собі. Ідіть на тестування, іспит охайні, у випрасуваному одязі, бажано в костюмі. Говоріть неголосно, але чітко, ясно й упевнено, усміхайтеся, не шепотіть, не бурмочіть – це може дратувати екзаменатора. Зосередьтеся не на собі, а на змісті відповіді. Відстороніться від усього непотрібного. Покажіть себе на іспиті якнайкраще.

 

ЩАСТИ ВАМ!

ЯК ПОВОДИТИСЬ ПІД ЧАС ЗНО

Пам’ятка випускникові!

  1. Позбутися хвилювання у перші хвилини тестування допоможе глибоке дихання: зробіть вдих, потім повільний видих, уявляючи при цьому, що вдихаєте цілющий кисень, енергію, а видихаєте – хвилювання, невпевненість.

     

     

  2. Не слід лякатися та засмучуватися у першу ж хвилину іспиту, що нічого не знаєш. Такого просто не може бути! Почніть із того запитання, на яке можете правильно відповісти. Поступово пригадаєте й інші відповіді.

     

     

  3. Якщо не знаєте відповіді, то краще запитання залишити й перейти до наступного. Якщо залишиться час, можна буде потім повернутися.

     

     

  4. Пам’ятайте, що завдання в тестах не пов’язані одне з одним, тому знання, які застосували в одному, вже вирішеному, зазвичай не допомагають, а тільки заважають концентруватися та правильно відповідати далі.

     

     

  5. Більшість завдань можна швидше вирішити, якщо не шукати одразу правильний варіант відповіді, а послідовно виключати ті, які явно не підходять. Метод виключення дозволяє сконцентрувати увагу на одному-двох варіантах.

     

     

  6. Залиште час для перевірки своєї роботи, щоб встигнути продивитися її та помітити явні помилки.

 

Не втрачай почуття впевненості у власних силах. Тримайся на позиції переможця, але не бійся поразок. Якщо ти думаєш про перемогу, то переможеш. Повір у себе, щоб виграти!

ЯК ПІДВИЩИТИ САМОПОВАГУ

ПАМ’ЯТАЙ!!!

  1. Пам’ятай про свої добрі (позитивні) якості, замість того, щоб запам’ятовувати погані.

     

  2. У всьому, що ти робиш, намагайся віднайти щось хороше. Привітай себе з цим успіхом.

     

  3. Постійно згадуй свої успіхи – це мобілізує на нові досягнення.

  4. Пробачай собі помилки. Ти можеш ставитися до них суворо, але все ж ти їх припускаєшся. Визнай свою помилку й адекватно (рівноцінно) компенсуй втрати. Не перекладай провину на інших – це ознака безсилля, слабкості. Так само не звинувачуй в усьому лише себе.

  5. Вчись любити і поважати себе таким, яким ти є – унікальним, оригінальним, людяним.

  6. Шукай і приймай допомогу, підтримку й пораду, коли в цьому є потреба.

  7. Відмовся від переконання, що ти – «безнадійний випадок», «невдаха», якого «ніхто не любить». Коли ж ти так думаєш, то це може справді статися, оскільки ти сам переконуєш у цьому інших.

  8. Учися слухати не оцінюючи і не порівнюючи, оскільки це (оцінки і порівняння) – перешкоди у взаємостосунках.

     

  9. Умій сказати «ні». Інколи ти швидко погоджуєшся зробити те, про що тебе просять, остерігаючись осуду чи гніву з боку інших людей, аби вони оцінювали тебе позитивно. Не варто тільки за для цього погоджуватися.

  10. Відмовляйся від бажання помститися, скарг, від усіх непотрібних прагнень, які підривають твою цілісність і особисту силу.

  11. Пам’ятай, що ти – недосконалий – і це цілком нормально. Ти – людина, яка має право помилятися і виправляти свої помилки.

  12. Будь сам собою – і ти отримаєш задоволення від життя.

БУЛІНГ .jpg
оновлено_booling (2).PNG
95284469.jpg
bottom of page